O projekcie

Jesteś niezależnym przedsiębiorcą do 35-roku życia* lub/i producentem, kierownikiem produkcji, twórcą aktywnie działającym w branży AV? A może studentem szkoły artystycznej planującym założenie swojej działalności? Chcesz pogłębić zdobytą dotychczasowo wiedzę z zakresu produkcji i dowiedzieć się jak prowadzić firmę w branży filmowej? Ten program jest właśnie dla Ciebie!

Biorąc udział w Akceleratorze KIPA pogłębisz wiedzę z zakresu biznesu, prawa autorskiego, produkcji i kwestii księgowo-prawnych. Dowiesz się jak zaprezentować swój projekt dla potencjalnych partnerów i inwestorów oraz jak umiejętnie korzystać z narzędzi promocji i marketingu. Podczas 2-dniowych zjazdów od lipca do grudnia 2019 będziemy się uczyć od najlepszych ekspertów-praktyków, którzy rozwieją wszystkie nurtujące Was wątpliwości. Przekonacie się, że nie ma słabych pytań, a praktyka czyni mistrza.

 

 

Dla kogo jest ten program?

Przeznaczony jest dla 20 niezależnych przedsiębiorców do 35-ego roku życia związanych z branżą kreatywną (w szczególności audiowizualną) lub osób fizycznych wchodzących na rynek pracy, tj. absolwentów i studentów V roku szkół artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy prowadzą lub planują założenie swojej firmy.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą powinny spełnić dodatkowo poniższe kryteria:

  • okres działania na rynku spółki bądź jednoosobowej działalności gospodarczej  – nie dłuższy niż 5 lata;
  • roczny przychód firmy, rozumiany jako wszelkie wpływy finansowe związane np. z produkcją audiowizualną (w tym z tytułu sprzedaży usług, dotacji, finansowych wkładów koprodukcyjnych, przychodów z dystrybucji, etc.) do wysokości 0,5 mln zł.

Dotychczasowy zakres działalności kandydatów powinien być związany z szeroko pojętą branżą audiowizualną, w tym m.in. z produkcją:

  • filmów fabularnych,
  • dokumentalnych,
  • reklamowych,
  • animacji,
  • mikrobudżetowych,
  • eksperymentalnych,
  • związanych z nowymi technologiami VR czy video 360.
Alicja Grawon-Jaksik

Alicja Grawon-Jaksik

Prezes

Prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Zawodowo związana z branżą audiowizualną od 2006 roku. W latach 2013 –2018 Dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, jedynej w Polsce izby gospodarczej zrzeszającej ponad 150 przedsiębiorców działających w sektorze AV oraz jednej z większych tego typu organizacji biznesu w Europie.

W latach 2011-2013 reprezentantka Ministra Kultury w Komitecie Programu MEDIA Unii Europejskiej w Brukseli. W latach 2011-2015 Sekretarz Sądu Arbitrażowego Rynku Audiowizualnego w  Warszawie. W latach 2016 – 2018 Członkini Rady ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji. Członkini grupy roboczej ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji przy Ministerstwie Rozwoju. Ukończyła kurs dla Członków Rad Nadzorczych i Zarządów Certyfikowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa, zakończony złożeniem egzaminu państwowego w 2015 roku.

Specjalizuje się w kwestiach prawnych i biznesowych związanych z działalnością przedsiębiorców w sektorze audiowizualnym oraz sektorach kreatywnych. Odpowiadała m.in. za opracowanie merytoryczne i organizacyjne kilkudziesięciu profesjonalnych wydarzeń branżowych, w tym międzynarodowych konferencji, seminariów czy szkoleń (m.in.: New ways of distribution, Game Story. Między filmem a grą – I, II; Cyfrowe wyzwania w produkcji filmowej; Prawo i pieniądze – mniej artystyczne aspekty produkcji AV; kilkuletni cykl warsztatów – Prawne aspekty produkcji AV). Współtwórczyni pierwszego w Polsce Akceleratora dla młodych przedsiębiorców z sektora AV, dofinansowanego przez MKiDN. Autorka i współautorka publikacji branżowych i naukowych, w tym m.inzwiązanych z prawnymi aspektami produkcji audiowizualnej oraz cyfryzacją i innowacjami technologicznymi w sektorach kreatywnych.

Drogę zawodową rozpoczynała jako kierownik produkcji, pracując przy produkcji serialowej. Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Organizacja Produkcji Filmowo-Telewizyjnej, ukończyła studia doktoranckie Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Gościnny wykładowca kilku uczelni filmowych, m.in. Wajda School czy Szkoły Filmowej w Łodzi oraz ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Regionalnego Funduszu Filmowego.

Aleksandra Kapłon

Aleksandra Kapłon

Dyrektor Programowa

Od 2018 roku Dyrektorka Programowa Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, sekretarz Sądu Arbitrażowego Rynku Audiowizualnego (SARA). Kierowniczka pierwszego w Polsce akceleratora w branży kreatywnej skierowanego do młodych przedsiębiorców z sektora AV. W trakcie swojej pracy w KIPA współorganizowała m.in. następujące wydarzenia: „New Visions of Reality. Jak immersyjne media zmieniają nasze otoczenie. Konferencja i showcase VR” (czerwiec 2019), „Green Screen” – zrównoważona produkcja filmowa i telewizyjna w Polsce” (sierpień 2019), Polsko-Belgijskie Forum Koprodukcyjne (luty 2019), Spotkanie Kreatywne: Scenarzyści i Porducenci (grudzień 2018) czy 2-dniową konferencję KIPA Summit (listopad 2018),oraz organizowała liczne śniadania biznesowe, panele dyskusyjne i warsztaty branżowe. Doświadczenie w sektorze AV zdobyła współpracując z niezależnymi producentami filmowymi, festiwalami (m.in. Raindance Film Festival i East End Film Festival) zdobywając wiedzę z zakresu produkcji, logistyki i marketingu. W latach 2009-2010 współpracowała z brytyjskimi organizacjami New Producers Alliance i Documentary Filmmakers Group z siedzibą w Londynie jako asystent ds. administracji i organizacji eventów branżowych. W latach 2011-2015 współpracowała z biurem prasowym Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Po powrocie z Londynu, w latach 2013-2017 pracowała przy produkcji dokumentów podróżniczych (m.in. „Miss Więzienia”, „Obsesja doskonałości”, „Klonowanie. Sposób na nieśmiertelność” i „Odbite z rąk Świetlistego Szlaku”) oraz programów („Smakuj świat z Pascalem”, „Hotele marzeń”, „Sekrety chirurgii” czy „Życie bez wstydu”) w stacji TVN. Aleksandra Kapłon jest absolwentką Film and Media na Birkbeck College, University of London, studiowała ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2016 uczestniczyła w EAVE Marketing Workshop.

Maciej Dopierała

Maciej Dopierała

Project Coordinator

Koordynator projektów w Krajowej Izbie  Producentów Audiowizualnych. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu  Jagiellońskiego oraz student organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył także Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Pracował jako asystent produkcji przy koprodukcji międzynarodowej „24” oraz współpracował z Krakowskim Festiwalem Filmowym.